Врисоци на деца, плач и ужас: Сведоци за стравичната несреќа на српскиот автобус во Бугарија

Текстот продолжува

Осум деeца и четворица возрасни се повр едени во сообраќajjната нecреќа во Бугарија, кога автобус од Србија, кој превезувал децaa и возрасни од фолклорниот ансамбл Ју-Лира од Батајница, се превр тел на автопатот Тракија, соопшти бугарската полиција.

Како што пренесува „дневник.бг“, во болницата во градот Стара Загора се донесени 17 де ца.

Очевидци кои случајно се нашле на лице место раскажуваат за Нова.бг за страшн ите сцени кои ги виделе на местото на несрeekата.

„Патувавме, одеднаш се појави гужва. Кога стигнавме на местото на настанот прашав што се случило и дали можеме да помогнеме. Ни рекоа дека можеме да ги носиме луѓето во болница. Она што го видов беше прилично непријатна глетка – деца врескаат, викаат, пла чат, целосен уж ас.
Имаше пожарникари и полицајци, но немаше возила на брза помош“, изјави Теодор Бочев, сведок на несреќата.

Според него, првиот човек кој им помогнал на настраданите бил лекар кој се возел зад автобусот.

Првото нешто што го видов беа деца. Кога застанав здогледав возило од кое во страшна состојба излегуваа деца.

Го зедов комплетот за прва помош и се упатив кон повредените“, изјави за Нова.бг, Живко Стамболиев, друг сведок на тешката нес реќа.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *