XAОС ВО СКОПЈЕ: СО ПИШТОЛ KPАДЕЛЕ ОД ПРОДАВНИЦА ВО ЃОРЧЕ Со вреќа пари се приведени кај Сарај

Во Македонија се случуваат кpaжби како на филм

Службеници од Единицата за интервентна полиција при СВР Скопје денеска ги лишија од слобода Ј.Л. од село Крушопек и Ш.И. (31) од Скопје,

кои се осомничени дека во 15.30 часот во продажен салон на подрачјето на Ѓорче Петров со закани со оружје кон вработените, одзеле пари и производи.

„При обидот за бегство со патничко моторно возило „фолксваген кеди“ биле забележани од полициски службеник од Полициска станица Ѓорче Петров, кој во содејство со полициски службеници од полициско одделение Сарај во близина на мостот Сарај успеале да го запрат возилото, во кое биле пронајдени една црна вреќа со украдените пари, производи и автоматска пушка, додека двете лица се дале во бегство“, информира МВР.

Малку подоцна, во близина на село Кондово осомничените биле пронајдени и приведени, а во непосредна близина биле пронајдени пиштол, пари, мобилни телефони и други предмети поврзани со кривичното дело.

„Тие се сомничат дека извршиле уште две кривични дела разбојништво, кои во службен разговор ги признале.

Увид ќе се врши и по документирање на случајот против двете лица ќе биде поднесена соодветна пријава“, се додава во соопштението на МВР.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *