„ТРЕБАШЕ ДА УMРАМ НАМЕСТО НЕА“ Страшна трaгедиja во Албанија, полицаец со чамец yбии девојка (7) пред очите на нејзиниот татко (ВИДЕО/ФОТО)

Трагеедија во Албанија

Видео подолу

Дојде со голема брзина кај мене и кај неа. Нурнав, а бродот директно удри во ќерка ми – ова се зборовите на Бледар Авдија, кој со седумгодишната ќерка Јонада и сопругата во вторникот дошол на плажата Потам во Албанија, по што се случила страшна несреќа околу 14 часот

Полицаецот Арјан Тасе е осомничен дека ја убии л девојката Јонада, а потоа ја вратил на копно и се степал со нејзиниот татко.

Ужасните гледачи го снимија моментот кога Тасе (во розов костим за капење) се кара со Бледар (во црн костим за капење) додека граѓаните се обидуваат да ги разделат.

Раскажувајќи го трагичниот ден за локалните медиуми, Бледар рече дека пливал со својата ќерка во близина на брегот кога видел бел чамец со две лица како тргнал кон него.

– Бродот е паркиран на плажата во близина на хотелот и ја видов девојката како се симнува од таму – рече тој.

Тој се присети како сопругата и децата влегле во чамецот, кој потоа се упатил назад низ оградениот простор за капење кон него и неговата ќерка.

Се движеше со голема брзина кон нас. Нурнав под вода, а чамецот со дел од моторот ја удри ќерка ми – рекол тој.

Бислим Ахметај, учител кој тој ден бил на плажа, на Фејсбук се присетил како Бледар му пришол потоа и рекол: „Требаше да умрам наместо неа“.

Тасе сега е под истрага за „убиство од небрежност“, додека 15 полицајци кои тој ден требало да ја чуваат водата се отпуштени. Тасе, наводно началникот на полицијата од градот Елбасан, денеска треба да се појави пред судот во Валона.

Стотици свеќи и цвеќиња беа поставени таму каде што Јонада го загуби животот, како и пред премиерскиот кабинет.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *